LCD

Kalibracja Samsunga QN90C (2023) w Krakowie!

Samsung wraz z nadejściem roku 2021 zaprezentował światu technologię Mini-Led dla konsumentów. Powiedzenie, że był to strzał w przysłowiową „10” to jak nic nie powiedzieć. Począwszy od QN91A telewizory świeciły triumfy sprzedażowe w segmencie telewizorów premium. Mamy rok 2023 i przyszła najwyższa pora na bliższe zapoznanie się z najnowszym przedstawicielem serii – QN90C! Tegoroczna odsłona chce nas zaskoczyć kolejnymi usprawnieniami dotyczącymi matrycy. Producent chwali się bowiem jeszcze lepszą kontrolą lokalnego wygaszania dzięki nowej, 14-bitowej precyzji sterownika. Jednak to nie jedyna istotna zmiana względem poprzedników. Rzeczą, do której Samsung przywiązuje coraz większą uwagę w swoich telewizorach to wsparcie dla konsol oraz PC. Nie inaczej jest w kalibrowanym modelu. Dzięki temu dostajemy dostęp do takich funkcji jak: VRR, ALLM, FreeSync, GameBar czy oczywiście 4K120Hz. Najpewniej możemy liczyć także na obsługę G-Sync, jednakże producent publicznie nadal nie przyznaje się do implementacji tego rozwiązania.

Nie można też zapomnieć o najnowszej odsłonie systemu Tizen. Działa on bardzo szybko i sprawnie, co w połączeniu z aplikacją SmartThings daje szerokie możliwości jako centrum sterowania domem. Warto jeszcze wspomnieć, że najpopularniejsze aplikacje znajdziemy bez problemu. Tak więc z konsumpcją treści na takich platformach, jak Netflix, HBO MAX, Rakuten czy Prime Video nie będzie problemu. Sprawdźmy jednak, jak telewizor prezentuje się po kalibracji. Zapraszamy do relacji!

Klienci korzystali głównie z telewizji, YouTube oraz z domowego serwera. Zdecydowali się więc na kalibrację podstawową obejmującą:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

PRZED KALIBRACJĄ

Klienci nie zdecydowali się na próbę zmiany ustawień przed naszym przyjazdem. Ustawili jedynie tryb „Standardowy” jako ten najbardziej odpowiadający im. Jak sami widzicie, nie było najlepiej… Nadmierna ilość koloru niebieskiego była wręcz przytłaczająca. Tak wielka dominanta barwowa skutecznie doprowadziła do zaburzenia całego obrazu. Krótko mówiąc, barwy były odarte ze swojej charakterystyki. Mamy oczywiście na myśli tutaj wszystko, od odcieni po nasycenie i jasność. Widać to na wykres balansu bieli. Dalej jest jeszcze ciekawiej. Przejdźmy do gammy przy której będzie jeszcze więcej do poprawy. Przeglądając lewą stronę wykresu odpowiadającą za mniej jasne scenerie wykres wybił zdecydowanie za wysoko powodując ginięcie detali w czerni. Ten stan rzeczy trwał do okolic 55% jasności. Od tego momentu, kalibrowany telewizor gwałtownie rozjaśnił obraz, przez co bardzo jasne sceny wydały się zlane ze sobą. Przez powyższe mankamenty ucierpiała reprodukcja barw względem studyjnej normy Rec. 709, której diagram chromatyczności zobaczycie po prawej stronie. Spójrzcie zresztą sami na zdjęcia przed i po, jak wyglądało to w rzeczywistości: 

Samsung QN90C, jak większość telewizorów koreańskiego producenta posiada zaawansowane narzędzia do kalibracji, dzięki którym byliśmy w stanie odpowiednio skalibrować urządzenie. Do naszej dyspozycji dostajemy, więc 2 i 20 punktową regulację skali szarości oraz system zarządzania barwą oparty o 3 osie dla 6 kolorów. Oto jak prezentują się wyniki naszej pracy:

Po zakończonej kalibracji naszym oczom ukazała się idealna wręcz linia balansu bieli. Oznacza to, że pozbyliśmy się całkowicie problemu zniebieszczenia obrazu, dzięki czemu odzyskał on swój oryginalny wygląd, a kolory znów cieszą oko. Gamma została odpowiednio wymodelowana, i pomimo drobnych błędów na samym początku i końcu wykresu obraz nadal pozostaje odpowiednio jasny i kontrastowy. Naturalnie po prawej stronie znajdziecie diagram chromatyczności CIE poświadczający o zachowaniu standardu REC.709. Poniżej znajdziecie również więcej zdjęć sprzed i po kalibracji:

Klienci tak jak wielu innych byli bardzo zadowoleni ze zmian, które nastąpiły w ich telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymali oni raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będą oni w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

One Response to “Kalibracja Samsunga QN90C (2023) w Krakowie!”

  1. Wybieram LG C3. Mniejsza podatność na wypalenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *