Hisense

Kalibracja Hisense UXKQ w Katowicach

Hisense w naszym kraju jest marką dość niepozorną. Poza granicami jest zupełnie inaczej, bowiem jest jedną z najlepiej sprzedających się marek telewizorów. Portfolio producenta z roku na rok poszerza się nie tylko o budżetowe telewizory, ale także te z najwyższej półki. Bohatera dzisiejszej relacji możemy śmiało zaliczyć do tej drugiej kategorii, bo jak inaczej można nazwać telewizor posiadający 1500 stref podświetlenia i deklarowaną jasność na poziomie 2000 nitów? UXKQ został wyposażony we wszystkie najnowsze technologie producenta, takie jak: Mini-LED X, procesor Hi-View Engine X czy Dynamic X-Display. Dzięki pierwszej technologii  otrzymać mamy wysoką jasność w połączeniu z niezwykle głęboką czernią. Nawiasem mówiąc, gdzieś to już słyszeliśmy, prawda? Spokój podczas oglądania ma zapewnić nam również powłoka antyrefleksyjna oraz dodatkowa – poszerzająca kąty widzenia, a to wszystko pod nazwą ostatniej z firmowych technologii. Wśród istotnych pozycji, które dowodzą wszechstronności telewizora, nie mogło zabraknąć funkcji dla graczy. Dzięki implementacji HDMI 2.1 będziemy cieszyć się takimi udogodnieniami jak: VRR, ALLM, FreeSync, 4K 120Hz/144Hz czy Dolby Vision. Dzięki natywnemu odświeżaniu matrycy na poziomie 144Hz, telewizor ten z pewnością przypadnie do gustu nie tylko graczom, ale również miłośnikom sportu. Możemy mówić tutaj o telewizorze kompletnym, przynajmniej na kartce. Dlatego sprawdźmy, jak sprawdza się podczas kalibracji! Zapraszamy do relacji!

Klient, którego odwiedziliśmy na Górnym Śląski, w miejscowości Katowice, korzystał głównie z telewizji, płyt DVD oraz Netflixa w podstawowym pakiecie. Zdecydował się więc na kalibrację podstawową obejmującą:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

PRZED KALIBRACJĄ

Zajmijmy się na początek tym, co zdecydowanie najbardziej przykuwa wzrok. Tym czymś jest oczywiście wykres gamma, który wspiął się wysoko ponad normę. Taki stan rzeczy był niezwykle szkodliwy dla odwzorowania wizji reżyserskiej. Wartości, które widzicie, powodowały następujące dolegliwości: silne zlewanie się detali w czerniach (lewa strona wykresu), przyciemnienie średnich tonów (środek wykresu) oraz zlanie się detali w najjaśniejszych scenach (końcówka wykresu po prawej stronie). Przejdźmy zatem do bardziej popularnego problemu, jakim jest balans bieli i nadprodukcja barwy niebieskiej. Hisense UX także nie uniknął tego mankamentu, gdyż ekran pokrywała ta barwa. Oznaczało to, że kolory i ich odcienie straciły całkowicie swoją naturalną charakterystykę. Po rozwiązaniu problemu balansu bieli i gamma warto zwrócić uwagę na paletę „ColorChecker”, gdzie również zauważyliśmy równie niepokojące błędy. Wszystkie zmierzone próbki były dosłownie rozrzucone, co pokazywało, jak pilnej interwencji potrzebował telewizor. Oczywiście nie mógł nie ucierpieć na tym standard Rec. 709, którego diagram chromatyczności widzicie po prawej stronie. To, jak obraz prezentował się przed i po kalibracji, możecie zobaczyć poniżej:

Na szczęście firma Hisense zaopatrzyła swoje telewizory w bardzo rozbudowane i precyzyjne narzędzia do kalibracji obrazu. Znajdziemy tutaj między innymi 2 i 20 punktową regulację skali szarości oraz system zarządzania barwą (CMS).

Po kalibracji

Po zakończonym procesie kalibracji, można śmiało powiedzieć, że obraz uległ znaczącej poprawie. Zmieniły się znacząco wszystkie parametry obrazu. Zacznijmy jednak od początku. Poprawnie wymodelowana gamma pozwoliła na zachowanie kontrastowości obrazu, ale także na zachowanie wielu detali. Natomiast balans bieli po procesie kalibracji wygląda wzorcowo, dzięki czemu kolory oraz ich odcienie odzyskały swoją naturalną charakterystykę. Dzięki temu każdy z wcześniej opisanych mankamentów jest teraz jedynie złym wspomnieniem. Zmianę potwierdzają zarówno wykresy, jak i diagram chromatyczności CIE znajdujący się po prawej stronie. Resztę zdjęć przed i po kalibracji znajdziecie naturalnie poniżej:

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

2 komentarze “Kalibracja Hisense UXKQ w Katowicach”

  1. A jaki miał kontast natywny? Miał te zapowiadane 2500:1? Czernie czarne jak węgiel? 🙂

    • W przypadku wyświetlaczy mini led parametr natywnego kontrastu niestety niewiele mówi 😉 Całą pracę wykonuje lokalne wygaszanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *