Mini LED

Kalibracja Samsunga QN800C (model 2023) we Wrocławiu

Niedawno mieliśmy możliwość skalibrować najnowszy telewizor 2023 z linii Excellence Line od Samsunga. Mowa tutaj dokładnie o modelu QN800C, który udało się napotkać u naszego klienta z Wrocławia. Samsung QN800C to telewizor, który niedawno miał swoją premierę jako następca modelu QN800B z 2022 roku, który był uważany za jeden z bardziej „premium” odbiorników. QN800C, jako iż jest to telewizor z linii Excellence, oparty oczywiście został na nowoczesnej technologii Mini LED. Odbiorniki z tej linii wyróżnia także, jeden bardzo ważny aspekt – rozdzielczość. W QN800C mamy panel 8K, o rozdzielczości 7680×4320. Bazuje on także na matrycy VA, która oferuje głęboką czerń, dzięki wysokiemu kontrastowi, a to w połączeniu z 1344 strefami wygaszania (w wariancie 65″) daje obraz „z wyższej półki”. Oprócz tego mamy tutaj także powłokę kropek kwantowych „QLED”, dobrze znanych w telewizorach Samsunga, które poszerzają gamut barw.

W kwestii konstrukcyjnych QN800C także ma się czym pochwalić. Telewizor jest bardzo cienki, dzięki  przeniesieniu wszystkich złączy do zewnętrznego modułu „One Connect Pro”. To rozwiązanie zapewnia nam elegancki i schludny wygląd samego telewizora, ale także oferuje nam lepszy i bardziej ergonomiczny dostęp do złączy pokroju HDMI czy USB. Jeżeli o portach mowa, model QN800C wyposażony został w cztery HDMI 2.1 (obsługujące VRR i ALLM) oraz 120 Hz matrycę. Taki zestaw zapewni nam najlepsze wrażenie z gry na nowych konsolach, które oferują 4K przy 120kl/s, ale sprawdzi się także idealnie podczas transmisji sportowych. Dla fanów wieczornych seansów nie zabrakło tutaj wsparcie dla treści HDR10/HDR10+, które aktualnie dominują w streamingach. Mówiąc o platformach streamingowych, dostęp do nich jak i także do innych ulubionych przez nas aplikacji, zapewni nam nowy system operacyjny TizenOS w wersji 7.0, który został usprawniony pod względem stabilności i płynności działania, względem poprzedników. Po krótkim słowie wstępu, pora sprawdzić jak bohater dzisiejszego artykułu wypada podczas profesjonalnej kalibracji. Zapraszam!

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej oraz sporadycznie z serwisu YouTube. W związku z tym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (8K, 4K, HD)

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR

PRZED KALIBRACJĄ

Telewizor przed kalibracją pracował na trybie obrazu „Standardowy”, który jest fabrycznym trybem obrazu w telewizorach Samsunga. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

Analizując wyniki pomiarów tego trybu, od razu możemy stwierdzić, że nie wygląda to tak jak powinno. W przypadku balansu bieli, zauważamy wyraźny przerost niebieskiego koloru, co negatywnie wpływa na temperaturę barw oraz poprawne odwzorowanie szarości. Skutkiem tak wyglądającego balansu bieli, będzie zaniebieszczenie obrazu na całej jego rozpiętości. Patrząc na gamut dostrzec możemy, że kolory są przesycone i odchodzą referencyjnych norm Rec. 709, do których dążymy podczas kalibracji. Co więcej, wartość parametru „gamma” jest znacząco zbyt niska i  prowadzi to do mocnej utraty detali w czerni, co jest całkowicie niepożądanym efektem. Tak ustawione parametry obrazu, nie pozwolą nam cieszyć się w pełni w pełnego jakości obrazu.

PO KALIBRACJI 

Po zakończonej kalibracji, od razu możemy zaobserwować, znaczną poprawę w porównaniu do fabrycznego trybu obrazu. Niżej przedstawiamy wyniki pomiarów charakteryzujące obraz po przeprowadzonej kalibracji:

Dzięki 20 punktowej kalibracji balansu bieli udało się nam wyeliminować nadmiar niebieskiego koloru, dzięki czemu obraz nie jest już zimny i zaniebieszczony. W rezultacie biel, czerń i temperatura barw są teraz idealnie odwzorowane względem punktu bieli D65. Skalibrowana przestrzeń barw sprawia, że kolory stają się naturalne i wiernie odwzorowane względem norm Rec. 709. Na końcu wyprostowany został parametr „gamma”, do wartości 2,35, dzięki czemu żaden detal w czerni już nam nie umknie. W efekcie otrzymujemy doskonały obraz, który pozwala nam doświadczyć treści filmowych i serialowych w zgodzie z intencją reżysera.

I teraz dla większości najbardziej wyczekiwany moment, czyli bezpośrednie porównanie przed i po kalibracji:

Na końcu warto także zaznaczyć, że w telewizorach Samsunga można i warto poszerzyć kalibrację o tryby HDR.

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *