OLED

Kalibracja Samsunga S95C (model 2023) w Krakowie

Dokładnie rok temu Samsung zaprezentował innowacyjną technologię, łączącą walory ekranów QLED i OLED. Mowa tutaj dokładnie o technologii QD-OLED, która w 2022 roku zobaczyła światło dzienne wraz z premierą modelu S95B. W tamtym okresie był to przełom technologiczny nad górującymi wtedy panelami OLED od LG Displays. Oferowały one znacznie wyższą jasność szczytową oraz wyśmienicie nasycone kolory w HDR, dzięki innowacyjnej konstrukcji panelu, która wyzbywa się białego subpiksela napędzającego jasność w panelach WOLED. W tym roku najnowszy model S95C oferuje jeszcze więcej niż poprzednik. Nowy Samsung S95C bazuje na ulepszonej matrycy QD-OLED, która oferuje jasność na poziomie 1300 nitów w HDR! Jest to wyśmienity wynik, patrząc chociażby na to, że model zeszłoroczny oferował jasność na poziomie ~950 nitów. Taki „upgrade” zapewni nam o wiele lepszy jakościowo obraz w materiałach o wysokim zakresie dynamicznym.

Oprócz tego, zmiany zaszły także w budowie samego odbiornika. W modelu S95C zastosowano bardzo popularne rozwiązanie, czyli przeniesienie wszystkich złącz oraz interfejsów do zewnętrznego modułu „One Connect”. Dzięki temu sam telewizor jest niezwykle cienki, a dostęp do złącz jest o wiele bardziej wygodny. Mówiąc o złączach, model S95C wyposażony został w cztery porty HDMI 2.1, które w połączeniu ze 144 Hz ekranem, zapewnią nam najlepsze wrażenia w grach na konsolach nowej generacji, ale także w dynamicznych rozgrywkach sportowych. Dla fanów kina mamy tutaj wsparcie dla treści HDR10 i HDR10+, które przy tak wysokiej jasności jaką osiąga nowy panel, zapewnią nam wyśmienity efekt HDR w filmach i serialach. Dostęp do takich  treści zapewni udoskonalony system operacyjny Tizen w wersji 7.0, który zapewni nam łatwy i szybki dostęp do naszych ulubionych aplikacji. Po krótkim wstępie, zapraszamy do dalszej części artykułu, w którym zobaczymy jak omawiany model wypada podczas kalibracji.

Klient korzystał głównie z platform streamingowych takich jak Netflix, Amazon Prime Video i Disney+. W związku z tym wybrano rozszerzony wariant kalibracji, który w tym przypadku obejmuje:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)
  • Kalibrację trybu pod treści HDR10/HDR10+

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Przed kalibracją

Telewizor przed kalibracją pracował w trybie obrazu „Standardowy”. Jest to ustawienie domyślne w telewizorach Samsunga, jednakże jak można się spodziewać, nie jest to optymalny tryb obrazu, który w pełni wykorzystuje potencjał tego telewizora. Charakterystykę takiego obrazu prezentują poniższe wykresy:

Takie ustawienie, jakie widzimy na wykresach, jest typowe dla odbiorników nieskalibrowanych. Spowodowane jest to w większej mierze, dlatego iż producent ma na celu atrakcyjne zaprezentowanie obrazu na wystawach sklepowych, a towarzyszące im parametry obrazu nie idą w parze z poprawnie odwzorowanym obrazem. Patrząc na balans bieli widzimy, że kolor niebieski wybija się z pośród innych kolorów, co prowadzi do niepoprawnego odwzorowania temperatury barw i zaniebieszczeniem całego obrazu. Patrząc na paletę barw widzimy, że kolory są przesycone i nienaturalnie odwzorowane, przez co odchodzą one znacznie od standardów Rec. 709. Na końcu widzimy parametr gammy, który jest zbyt wysoki przez co detale w czerni mogą być dla nas niezauważalne. Telewizor pracujący z takiego trybu obrazu, zamiast oferować dobrze odwzorowany obraz, wyświetli nam całkowite przeciwieństwo, czyli nienaturalny i przekłamany obraz.

Po kalibracji

Po prawidłowo przeprowadzonej kalibracji trybu SDR, widzimy znaczną poprawę w porównaniu do fabrycznych ustawień. W pierwszej kolejności dzięki 20-punktowej korekcji balansu bieli udało nam się usunąć nadmiar niebieskiego koloru, co sprawiło, że obraz jest teraz naturalniejszy, a biel i czerń nie wpada nam już w niebieski kolor. Wielopunktowa kalibracja, pozwoliła także, wyrównać parametr gamma do poziomu 2,35, dzięki czemu żaden detal w czerni już nam nie umknie. Na końcu ustawiona została przestrzeń barw, dzięki której kolory idealnie odpowiadają referencyjnym normom Rec. 709. Dzięki temu kolory wyświetlane przez telewizor będą od teraz naturalne i perfekcyjnie odwzorowane. Finalnie otrzymujemy obraz, który bez dwóch zdań można porównać do tego który możemy zobaczyć w kinie bądź profesjonalnym studiu filmowym. Poniżej wykresy po-kalibracyjne:

KALIBRACJA POD TREŚCI HDR10/HDR10+

Przed kalibracją

Po zakończonej kalibracji trybu dla treści SDR, pozostaje nam jeszcze dostosowanie ustawień trybu HDR. Na domyślnych ustawieniach fabrycznych trybu HDR obserwujemy podobne mankamenty jak w przypadku fabrycznego trybu pod SDR. Mowa tutaj o dominacji niebieskiego koloru w balansie bieli, oraz nadmiernie nasycone barwy, które nie spełniają norm BT. 2020 (w przypadku trybu HDR). Podczas kalibracji wysokich zakresów dynamicznych nie używamy już parametru „gamma”, a zamiast tego korzystamy z wykresu „krzywej EOTF”, który pokazuje tempo wzrostu jasności obrazu na różnych jego poziomach. Jak widać na wykresie, jasność drastycznie wzrasta w środkowej części wykresu, co powoduje liczne przejaskrawienie oraz zaburzenie dynamiki obrazu. Poniżej wykresy charakteryzujące obraz na takim ustawieniu:

Po kalibracji

Po prawidłowej kalibracji trybu HDR również widzimy ogromną poprawę w porównaniu do fabrycznych ustawień obrazu. Nadmiar niebieskiego koloru w balansie bieli został zlikwidowany, skalibrowane kolory idealnie pokrywają się ze standardami BT. 2020, a dzięki wyrównaniu krzywej EOTF, wyeliminowaliśmy przejaskrawienia i zapewniliśmy poprawne oddanie dynamiki obrazu w czerni i bieli. Jednym słowem otrzymujemy obraz „referencyjny”. Poniżej wykresy charakteryzujące obraz po kalibracji:

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki temu, klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdy zresetuje telewizor do ustawień fabrycznych. Kalibrację wykonujemy nie tylko w Krakowie – działamy na terenie całej Polski.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *