Bez kategorii

Kalibracja Samsung Q80A w Łodzi

Dzisiaj przedstawimy wam proces kalibracji Samsunga Q80A, którą przeprowadziliśmy w Łodzi. Zapraszam!

Samsung Q80A został wyposażony w matrycę LCD typu VA z warstwą kropek kwantowych (popularnie zwaną QLED) o odświeżaniu 120Hz. Model ten charakteryzuję się szeroką przestrzenią barw (dzięki wspomnianym kropkom kwantowym) oraz wysoką jasnością. Sprawia to że Q80A jest odpowiednim kandydatem do jasnych przestrzeni. Telewizor ten jest bardzo popularny na rynku między innymi ze względu na przystępną cenę i nie inaczej jest w przypadku naszych klientów. Klientka używała telewizor głównie do telewizji satelitarnej, serwisu YouTube i Netflixa. W tym wypadku przeprowadziliśmy:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR(HD,4K)
  • Kalibrację trybu pod treści HDR

Kalibracje wykonaliśmy używając kolorymetr Klein-K10 do zbierania informacji o matrycy z plansz testowych. Plansze te wyświetlaliśmy używając generatora plansz Murideo Six-G. Całość kontrolowaliśmy za pomocą programu Portrait Displays Calman.

KALIBRACJA SDR(HD,4K)

Telewizor przed kalibracją ustawiony był na tryb inteligentny. Wykorzystuje on funkcje Adaptive Picture optymalizującą jasność oraz jakość obrazu w czasie rzeczywistym. Niżej możemy zobaczyć jak telewizor prezentuje się na wykresach.

Wykonane pomiary delikatnie mówiąc nie napawają optymizmem. Balans bieli jest wyraźnie zaniebieszczony, co akurat jest typową sytuacją u większości telewizorów przed kalibracją. Ma to swoje odzwierciedlenie w pokryciu palety Rec.709. Łatwo można jednak zauważyć, że dosłownie żaden punkt nie leży tam gdzie powinien. Spowodowane jest to wspomnianym zaniebieszczeniem obrazu, ale też dynamiczną zmianą jasności. Świetnie nam to obrazuje wykres gamma. Obraz na takich ustawieniach był bardzo jaskrawy oraz intensywny. Ma to zły wpływ na nasz wzrok z powodu dużej emisji światła niebieskiego, które jest drażniące dla naszych oczu.

Powyższe pomiary są dowodem na to że kalibracja przebiegła pomyślnie. Sytuacja na wykresach wygląda bez porównania lepiej. Wszystkie kolory w balansie bieli trzymają się siebie na całym przedziale. Również widoczna jest duża poprawa w pokryciu palety barw i nie inaczej jest w przypadku wykresu gamma. Dzięki temu obraz prezentuje się zdecydowanie bardziej naturalnie oraz łagodniej dla naszych oczu. Zresztą sami oceńcie 😁.

Fragment z serialu „Better Call Saul” przed kalibracją

Fragment z serialu „Better Call Saul” po kalibracji

Fragment z serialu „Rodzinka.pl” przed kalibracją

Fragment z serialu „Rodzinka.pl” po kalibracji

KALIBRACJA HDR

Po zakończonej kalibracji SDR możemy przejść do dalszej części.

Sytuacja wygląda bardzo podobnie do tego co mogliśmy zobaczyć w kalibracji SDR. Kolor niebieski ponownie znacznie góruje nad pozostałymi. Powoduje to znaczne ściągnięcie wszystkich kolorów w stronę niebieskiego. Bardzo dobrze obrazuje nam to paleta barw Rec.2020. Pokazuje nam ona docelową pozycje wszystkich kolorów (kwadraty) oraz ich rzeczywiste położenie (kolorowe koła). Na krzywej EOTF możemy zauważyć znaczne wybicie wykresu z jego docelowej pozycji, co powoduje że obraz na takich ustawieniach jest zbyt przejaskrawiony oraz „sprany”.

Kalibracja HDR podobnie jak poprzednia przeszła gładko i bezproblemowo. Zdecydowanie zredukowana dominacja niebieskiego, bez porównania lepsze pokrycie barw, oraz znaczna poprawa krzywej EOTF daje nam głębszy ładniejszy obraz.

Fragment z serialu „Squid Game” przed kalibracją

Fragment z serialu „Squid Game” po kalibracji

 

Klientka która myślała, że kalibracja to kolejna usługa którą wciskają w sklepie została pozytywnie zaskoczona lepszym, naturalnym obrazem. Jeżeli ciebie też zaskoczyły efekty kalibracji, lub jeszcze nie czujesz się przekonany, serdecznie zapraszamy do kontaktu!

2 komentarze “Kalibracja Samsung Q80A w Łodzi”

  1. Witam.
    Jaki koszt kalibracji? Pińczów, świętokrzyskie. Ewentualnie czy nie odsprzedał by mi Pan ustawień po kalibracji u siebie. Pozdrawiam

    • Witam serdecznie, kalibrujemy dużo tych modeli i cena jest standardowa (wynikająca z cennika na stronie). Konkretnie jest to 490zł wraz z kosztami dojazdu do Pańskiej miejscowości. Koszt ten zawiera kompleksową kalibrację pod wszystkie źródła Full HD i 4K SDR takie jak odtwarzacz blu-ray, YouTube, Netflix, czy telewizja kablowa/naziemna/satelitarna. Można na tym poprzestać, lub w cenie 150zł poszerzyć kalibrację o osobny tryb do treści Ultra HD z HDR, która występuje obecnie głównie w Netflix Premium, na płytach Ultra HD Blu-ray, oraz na kanale SAT Canal+ 4K. Pański telewizor kwalifikuje się pod kalibrację do HDR, ponieważ ma spore możliwości. O wariancie można postanowić na miejscu. Jeśli jest Pan zainteresowany usługą to prosimy o kontakt przez formularz na stronie https://skalibrujtv.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *