Bez kategorii

Częstochowa – Kalibracja Sony A90J

Sony A90J to kolejny przedstawiciel OLED-owej serii telewizorów marki Sony. Telewizor ten jest następcą bardzo udanego Sony AG9, który jest bardzo ceniony przez wielu ludzi po dziś dzień. A90J ma na pokładzie matrycę OLED w rozdzielczości 4K o odświeżaniu 120Hz. Model ten jest jak do tej pory najjaśniejszym OLED-owym telewizorem tego producenta z jasnością użytkową ok. 800 nitów.

Kalibrację przeprowadziliśmy w Częstochowie. Klient wykorzystywał telewizor głównie do serwisów streamingowych oraz konsoli PlayStation 5. W tym wypadku przeprowadziliśmy pełną kalibrację, czyli:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (HD/4k)
  • Kalibrację trybu pod treści HDR wraz z Dolby Vision
  • Kalibrację trybu pod konsolę z niskim input lagiem

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor przed kalibracją był na trybie „Standardowy”, który jest domyślnie ustawiony zaraz po wyjęciu z kartonu. Charakterystyka obrazu na tym trybie prezentuje się następująco:

Mamy tutaj sytuację jaką widzimy najczęściej na nieustawionych telewizorach. Przede wszystkim łatwo możemy zauważyć znaczną przewagę niebieskiego w balansie bieli. Skutkuje to znacznym zabarwieniem obrazu na całym zmierzonym zakresie. Źle ustawiona biel ma bezpośredni wpływ na pokrycie palety barw (Rec.709). Gołym okiem widać, że wszystkie kolory zostały przesunięte w stronę niebieskiego co powoduje znaczne ich ochłodzenie.

Kalibracja przebiegła sprawnie i bez problemów. Telewizory Sony z matrycą OLED słyną z bardzo dobrych wyników końcowych. Na powyższych wykresach możemy zauważyć bardzo dużą poprawę na każdym polu. Niżej natomiast załączamy sceny z różnych produkcji byście mogli zobaczyć te same sceny z przed i po kalibracji.

Fragment z serialu „Stranger Things” przed kalibracją

Fragment z serialu „Stranger Things” po kalibracji

Fragment z programu „Grand Tour” przed kalibracją

Fragment z programu „Grand Tour” po kalibracji

KALIBRACJA POD TREŚCI HDR ORAZ DOLBY VISION

Po zakończeniu kalibracji SDR oraz zapisaniu ustawień możemy z marszu przejść do HDR10 i Dolby Vision.

Podobnie jak w przypadku kalibracji SDR mamy tutaj duży nadmiar światła niebieskiego. Sytuacja na krzywej EOTF prezentuje się zgoła inaczej. Widoczna jest duża górka na niemal całym zakresie. Powoduje to utratę detali z jasnych i ciemnych elementów obrazu oraz prowadzi do licznych przejaskrawień.

Kalibracja HDR10 i Dolby Vision przebiegła bez żadnych niespodzianek. Możemy zauważyć widoczną poprawą na każdym polu. W efekcie końcowym daje nam to zdecydowanie lepsze wyświetlanie detali w czerni jak i w bieli oraz bardziej naturalny obraz. Ostatnia w kolejce pozostała kalibracja pod Play Station 5. Kalibracja ta bardzo przypomina kalibrację pod treści SDR i HDR. Kalibrowany jest tryb „Gra”, który charakteryzuje się niskim input lagiem i dlatego został przeznaczony do konsol.

Fragment z gry „Ratchet and Clank: Rift Apart” przed kalibracją

Fragment z gry „Ratchet and Clank: Rift Apart” po kalibracji

Fragment z serialu „Dom z papieru” przed kalibracją

Fragment z serialu 'Dom z papieru” po kalibracji

Klient był bardzo zadowolony z efektów końcowych kalibracji i już nie mógł doczekać się wieczornego seansu. Na koniec spisujemy wszystkie wprowadzone wartości oraz dołączamy wykresy przed i po do indywidualnego raportu. Robimy to, aby nawet w wypadku przywrócenia telewizora do ustawień fabrycznych można było bez obaw przywrócić kalibracje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *