LG

Kalibracja LG OLED CX w Katowicach

W zeszłym tygodniu mieliśmy przyjemność odwiedzić Katowice, a zarazem naszego stałego klient, który stał się posiadaczem telewizora z linii oledów firmy LG, a konkretnie modelu CX.

Dla użytkowników tego modelu przygotowałem zestaw wstępnych ustawień, aby jeszcze przed kalibracją oglądać obraz w najbardziej zbliżonej do poprawnej wersji. W tym celu zaczniemy od wyboru trybu obrazu: „technicolor Ekspercki”, w zakładce rozmiar obrazu wybierzemy :”16:9, skanuj:Włączone”, następnie Ustawienia panelu oled>Regulacja luminancji w logo- Wyłączona, Ustawienia trybu obrazu-oświetlenie oled- do warunków otoczenia 0-100, Ustawienia trybu obrazu-opcje obrazu-redukcje szumów/mpeg-Wyłączona.

 

Telewizor przyjechał do klienta z Krakowa, w przeddzień kalibracji więc właściciel nie miał zbyt dużo czasu na przetestowanie nowego zakupu. Na początku więc oceniliśmy jego równomierność bieli, która w tym przypadku wyglądała bardzo dobrze, jak dotychczas żaden ze skalibrowanych „X” nie miała również widocznych problemów z bandingiem.

Największą zmianą w porównaniu z poprzednim telewizorem klienta jest rozbudowany system thinq Ai czyli sztucznej inteligencji. Podczas wizyty zaprezentowaliśmy kilka podstawowych komend opierających się głównie o wyszukiwanie filmów czy seriali z popularnych serwisów VOD, czy sprawdzaniu pogody dla województwa śląskiego. Co istotne telewizor uczy się użytkownika, więc im więcej z nim rozmawiamy, tym więcej naszych komend zrozumie on za pierwszym razem lub sam zaproponuje tytuł z netflixa który jest zgodny z naszym gustem.

Seria Cx umożliwia również opcje rozbudowanej kalibracji 3dLUT,  usługę tą świadczymy przede wszystkim dla branżowców, aby uzyskać jak najmniejsze przekłamania

 

 

Kalibracja pod Full HD i SD

Klient nie dokonywał żadnych ustawień w telewizorze od czasu zakupu, a to oznacza, że ten włączony był w tryb „Standardowy”, który ma na celu podbijać różne parametry obrazu, zamiast oddawać go z jakością studyjną. Wystarczy zobaczyć pierwszy pomiar:

W ramach kalibracji klient zażyczył sobie usługę full-service, w skład której wchodzi:

  • Tryb do oglądania nocnego (Ekspert Ciemne pomieszczenie)
  • Tryb do oglądania w dzień (Ekspert Widne pomieszczenie)
  • Tryb do treści Ultra HD z HDR10 (Kino)
  • Tryb do Ultra HD Dolby Vision (Kino)

Dodatkowo w telewizorach LG OLED jest możliwość kalibracji trybu do grania na konsoli w SDR i HDR i jest to opcja bezpłatna. Rzućmy okiem jak wygląda charakterystyka obrazu po kalibracji:

Jak widzimy, w pomiarach wygląda to tak, jakby oddanie barw było 100% zgodne ze standardem Rec 709, a co za tym idzie, filmy, seriale, czy programy w tv wyglądały idealnie pod względem oddania barw. W praktyce jest bardzo blisko tego. Uważniejsi zobaczą niewielkie wzrosty błędów (deltaE) w rejonie barw morskich oraz ciemnych odcieniach skóry. Tych niuansów da się dopatrzeć, gdy mamy lepszy (tj. studyjny) wyświetlacz obok. Jeśli jesteśmy zwykłymi konsumentami treści, to z pewnością nie dopatrzymy się takich drobnych szczegółów i kalibracja będzie cieszyć oko. Tak też było z naszym klientem. Po wykonaniu kalibracji bardzo dobrze widać było detale w czerniach, a jednocześnie obraz był mocno kontrastowy i miał fajną separację planów.

Bardzo dobre oddanie detali w cieniach i głębia obrazu na skalibrowanym LG CX.

Zarówno w ciemnych, jak i jasnych scenach paleta barw wyglądała bardzo naturalnie – oczywiście, gdy sam film został utrzymany w naturalnej tonacji. Poniższa pozycja należała do takich. Po kalibracji trawa miała odcień lekko jesienny, bo taką porę roku przedstawiało nagranie. Na ustawieniach inicjalnych odcień był nierzeczywisty, wręcz fluorescencyjny.

Kalibracja pod Ultra HD z HDR

Na drugi rzut poszła kalibracja dla treści Ultra HD z HDR10 oraz Dolby Vision. W kontekście różnic pomiędzy Dolby Vision a HDR10, telewizory LG mają dużą przewagę, ponieważ posiadają funkcję tworzącą własne metadane do każdej sceny z filmu, zatem różnica w jasności jest mniejsza, niż wynikałaby z przewagi dzięki dynamicznym metadanym. Więcej na ten temat napisałem na HDTVPolska w temacie Dolby Vision vs HDR10 na LG OLED.

O ekranach LG OLED i ich obrazie, jak i ich kalibracji można by napisać jeszcze bardzo dużo, ale słowa nie oddadzą ani trochę wrażeń z oglądania 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *