LCD

Sony X95K Mini LED i relacja z kalibracji w Radomiu

Telewizor Sony X95K to długo wyczekiwany flagowy model serii BRAVIA XR na 2022 rok. Jest to pierwszy telewizor oparty na technologii Mini LED japońskiego producenta i zarazem najwyższy model w katalogu producenta. Tegoroczna odsłona jak zwykle ma do zaoferowania topową jakość obrazu i wiele funkcji. Nowy odbiornik japońskiego giganta pochwalić się może bardzo jasnym ekranem, bo mamy tu do czynienia z pułapem 1300 nitów w HDR oraz 420 strefami wygaszania podświetlenia. Mamy tutaj także powłokę poszerzającą kąty widzenia, którą mogliśmy zobaczyć także w zeszłorocznym modelu. Sercem tegorocznego modelu X95K jest nowy procesor Cognitive Processor XR, który gra główną rolę w aspekcie obróbki i upscalingu obrazu w czasie rzeczywistym. Oprócz tego X95K został wyposażony w porty HDMI 2.1 (z obsługą funkcji takich jak VRR i ALLM) oraz 120 Hz matrycę. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest to naprawdę świetny wybór dla osób szukających dobrego telewizora w 2022 roku. A jak wypadnie najnowszy flagowiec japońskiego giganta podczas kalibracji? Zostaje nam tylko sprawdzić!

Relacja z kalibracji Sony X95K Mini LED w Radomiu – Jak wypada nowy flagowiec Mini LED koreańskiej marki, podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej oraz sporadycznie z platformy YouTube. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Jak możemy zobaczyć tryb obrazu „Standardowy” nie jest trybem, który wiernie odwzoruje nam obraz. Widzimy tu mocny „wystrzał” koloru niebieskiego w balansie bieli, która powodować będzie  zabarwienie odcieni szarości i bieli na kolor niebieski, do tego słabe pokrycie palety barw względem norm Rec.709, oraz dużą utratę detali spowodowaną mocno wybitym parametrem „gamma”. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

Oglądając materiały na takich ustawieniach obrazu jakie daje nam tryb „Standardowy”,  jak można się domyśleć nie ujrzymy pełnego potencjału tego telewizora. Przesycenie barw wpłynie na słabe odwzorowanie kolorów w filmach, przez co profesjonalnie montowane produkcje mogą wydawać się „kiczowate”, odcienie czerni i bieli wpadać nam będą w kolor niebieski, a detale które powinniśmy zobaczyć w poszczególnych scenach danego materiału mogą być dla nas niezauważalne.

Kadr z filmu YouTube "FLYING OVER PARADISE" przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube „FLYING OVER PARADISE” przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube "FLYING OVER PARADISE" przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube „FLYING OVER PARADISE” przed kalibracją

Kalibracja trybu pod treści SDR przebiegła bez najmniejszych problemów. Telewizory firmy Sony, a szczególnie modele flagowe słyną z bardzo dobrych, a nawet idealnych wyników końcowych. Po zakończonej kalibracji SDR widzimy ogromną poprawę względem trybu obrazu „Standardowy”. Składa się na to redukcja niebieskiego koloru w balansie bieli (redukcja światła niebieskiego), idealne pokrycie palety barw według standardu Rec.709 oraz wyprostowanie parametru „gamma” do targetu 2,35. W rezultacie przekłada się nam to na idealne odwzorowanie barw, miły i bogaty w szczegóły obraz. Poniżej pomiary ukazujące charakterystykę obrazu po wykonanej kalibracji:

Kadr z filmu YouTube "FLYING OVER PARADISE" po kalibracji

Kadr z filmu YouTube „FLYING OVER PARADISE” po kalibracji

Kadr z filmu YouTube "FLYING OVER PARADISE" po kalibracji

Kadr z filmu YouTube „FLYING OVER PARADISE” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *