LCD

Kalibracja budżetowego telewizora Sony X75WL w Wieliczce (obok Krakowa)

Ostatnio u jednego z naszych klientów w Wieliczce (w okolicach Krakowa) udało się nam napotkać nowy model japońskiego producenta. Mowa tutaj dokładnie o Sony X75WL, który niedawno miał swoją premierę. Wyświetlacz ten to budżetowy odbiornik marki Sony plasujący się w hierarchii pod modelem X80L. Jest to także następca zeszłorocznego modelu X75K, który swoją ceną i prostotą zyskał dużą popularność w 2022 roku. Kalibrowany przez nas 50 calowy model, wyposażony został w matrycę typu VA z podświetlaniem Direct LED, co na aktualne standardy budżetowych modeli nie jest częstym zjawiskiem. Matryca VA zapewni nam głęboką czerń, dzięki wysokiemu kontrastowi, a podświetlanie Direct LED zapewni nam równomiernie doświetlony i jasny ekran. Warto jednak nadmienić, że TV nie posiada funkcji lokalnego wygaszania, więc podświetlenie Direct LED nie działa tak jak w modelach najwyższych.

Do tego model X75WL bazuje na dobrze nam znanych diodach PFS LED, które pokrywane są luminoforem zwiększającym zakres reprodukcji kolorów. Nowy model bazuje oczywiście na systemie Google TV, który zapewni nam bezproblemowy dostęp do naszych ulubionych, aplikacji i serwisów takich jak Netflix, Disney+, czy HBO Max. Poruszając temat serwisów streamingowych, model X75WL wspiera treści w formacie HDR, HDR10 oraz Dolby Vision, którego niestety zabrakło w zeszłorocznym modelu. Po krótkim wstępie zapraszamy zobaczyć jak nowy model japońskiego producenta wypada podczas profesjonalnej kalibracji!

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej oraz sporadycznie z platformy YouTube. W związku, z tym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

PRZED KALIBRACJĄ

Telewizor przed kalibracją ustawiony był na tryb obrazu o nazwie „Standardowy”, który jest powszechnie znanym i najczęściej spotykanym u klientów ustawieniem w telewizorach marki Sony. Charakterystykę obrazu przed kalibracją ukazują poniższe wykresy:

Obraz w trybie „Standardowy” nie prezentuje obrazu we właściwy sposób. Wręcz przeciwnie, ma on tendencję do wyświetlenia obrazu nienaturalnie. Przyczyną tego jest głównie przesunięcie punktu bieli bardziej ku kolorowi niebieskiemu. Skutkiem tego jest, zaniebieszczony obraz oraz zimna temperatura barw. Dodatkowo, kolory są przesycone, co dokładnie widać na palecie barw, która graficznie ukazuje odchył kolorów względem standardów Rec. 709. Na samym końcu zobaczyć możemy problem z gammą, która jest zbyt wysoka, co prowadzi do dużej utraty detali w ciemnych scenach i uwypukleniem ich w jasnych. Tak ustawione parametry naszego telewizora będą tylko przekłamywać nam obraz, sprawiając, że będzie on nienaturalny i źle odwzorowany, co na pewno pogorszy wrażenia z oglądania.

PO KALIBRACJI

Po prawidłowo przeprowadzonej kalibracji, obraz znacząco się poprawia, co widać już na pierwszy rzut oka. Dzięki wielopunktowej korekcji balansu bieli wyeliminowany został nieprzyjemny nadmiar niebieskiego koloru. Obraz nie jest już zimny i niebieski, a naturalnie odwzorowany względem punktu bieli D65. Kolory dzięki skalibrowanej przestrzeni barw stają się od teraz naturalne i precyzyjnie odwzorowane zgodnie z referencyjnymi standardami Rec. 709. Na końcu wymodelowany został parametr gamma, który dostosowany został do poziomu 2,35, zapewniając nam widoczność każdego detalu w ciemnych scenach. Finalnie po tak przeprowadzonej kalibracji otrzymujemy obraz studyjny, który pozwoli nam zobaczyć wszelakie materiały tak jak pierwotnie zamierzył nam to pokazać reżyser. Niżej przedstawiamy pomiary charakteryzujące obraz po kalibracji:

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Usługi kalibracji świadczymy na terenie całej Polski. Nie tylko w Krakowie i okolicach!

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *