Mini LED

Kalibracja nowego flagowca TCL C935 w Lesznie

TCL C935 to najnowszy flagowy model chińskiego producenta na 2022 rok. Po mimo że firma TCL nie oferuje w swoim katalogu odbiorników OLED, to zaskakuje bardzo dobrymi modelami Mini LED. Model C935, to jeden z tych modeli wyposażonych właśnie w podświetlenie Mini LED. W kalibrowanej przez nas 65 calowej wersji posiada on, aż 1080 stref wygaszania, które dzięki zaawansowanej technologii strefowego wygaszania podświetlenia (Full Array Local Dimming) zapewnią nam bardzo głęboką czerń, wyższy kontrast oraz jaśniejszy obraz. Matryca nowego modelu oparta jest na technologii QLED (VA), który dzięki zastosowaniu powłoki kropek kwantowych „QD”, jest w stanie zreprodukować o wiele szerszą paletę barw, niż konwencjonalne telewizory LCD. W modelu C935 zastosowano także porty HDMI 2.1, obsługujące VRR, ALLM i AMD FreeSync Premium oraz nowy 144 Hz panel, co sprawia, że jest to telewizor stworzony dla fanów gier i sportu. Nie zapomniano tutaj także o grupie docelowej, która wykorzystywać będzie omawiany telewizor, głównie do oglądania filmów i seriali, dlatego mamy tutaj wsparcie dla treści HDR10+ i Dolby Vision. Na pokładzie mamy także najnowszy system operacyjny Google TV 11, który zapewni nam szybki i łatwy dostęp do naszych ulubionych aplikacji i serwisów streamingowych. Warto też wspomnieć o zastosowanych tu głośnikach ONKYO z obsługą przestrzennego dźwięku Dolby Atmos, które zapewnią nam prawdziwą kinowa jakość dźwięku. TCL C935 to naprawdę dobry telewizor, który może pochwalić się naprawdę wyśmienitą jakością obrazu, która zadowoli na pewno nie jednego użytkownika. A jak ten model sprawdzi się podczas profesjonalnej kalibracji? Sprawdźmy to!

Relacja z kalibracji TCL C935 w Lesznie – Jak nowy flagowiec TCL-a wypada podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej. W związku z czym klient wybrał podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację Trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA DLA TREŚCI SDR (4K, HD)

Telewizor przed rozpoczęciem kalibracji był ustawiony na trybie obrazu „Standard”, który jest domyślny trybem obrazu w telewizorach TCL. Przedstawione poniżej wykresy ukazują charakterystykę obrazu przed kalibracją:

Widoczne wyżej pomiary, tak jak można się było spodziewać, wypadają słabo. Ukazują one typową charakterystykę nieskalibrowanych wyświetlaczy. W balansie bieli widzimy duże wybicie koloru niebieskiego, które będzie skutkować przebarwieniem bieli i czerni na kolor niebieski, a w dodatku temperatura barw będzie dosyć zimna. Widzimy tutaj także spore przesycenie kolorów, które powoduje, że kolory stają się nienaturalne i odbiegają od norm Rec. 709, do których finalnie chcemy je sprowadzić. Do tego dochodzi wystrzelona gamma, która powodować będzie utratę dużej ilości detali w ciemnych i jasnych scenach. Oglądając materiały na takim trybie obrazu, nie możemy spodziewać się naturalnego oraz bogatego w jakość obrazu, a bardziej jego przeciwieństwo, czyli przekłamany, nienaturalny i ubogi w detale obraz.

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER SANTORINI" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER SANTORINI” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER SANTORINI" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER SANTORINI” przed kalibracją

Kalibracja przebiegła gładko i bezproblemowo, czego potwierdzeniem są pomiary końcowe, które pochwalić się mogą bardzo dobrymi wynikami końcowymi. Charakterystykę obrazu ukazują poniższe wykresy:

Jak widzimy balans bieli po kalibracji, nie jest już niebieski. Dzięki 20 punktowej kalibracji balansu bieli został on wyrównany a nadmiar niebieskiego koloru zredukowany, dzięki czemu biel i czerń są idealnie odwzorowane, tak samo jak gamma, która została wymodelowana do targetu 2,35, dzięki czemu żaden detal już nam nie umknie. Kolory również przeszły metamorfozę, bowiem skalibrowana przestrzeń barw idealnie pokrywa się z normami Rec.709, dzięki czemu kolory nie są już przesycone, a naturalne i perfekcyjnie odwzorowane. W rezultacie daje nam to wiernie odwzorowany, naturalny i pełny jakości obraz, czyli dokładnie taki jak widzimy go własnymi oczami.

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER SANTORINI" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER SANTORINI” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER SANTORINI" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER SANTORINI” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *