LG

Kalibracja LG C3 (model 2023) w Szczecinie

Bohaterem dzisiejszego artykułu jest LG C3 – najnowszy w 2023 roku telewizor OLED koreańskiego giganta, który niedawno zawitał na rynku. Model C3 jest bezpośrednim następcą zeszłorocznego modelu C2, który był jednym z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych telewizorów w ubiegłym sezonie. OLED-y z linii C koreańskiego producenta, od zawsze były bardzo rozchwytywane przez konsumentów. Głównie dzięki bardzo dobremu stosunku ceny do otrzymywanej jakości. I trudno tutaj to kwestionować, ponieważ telewizor z zewnątrz jak i wewnątrz ma czym się pochwalić. W najnowszym modelu C3 zastosowano nowy panel OLED Evo, oferujący wyższą jasność szczytową w porównaniu do starszych generacji. Wzrost jasności, na pewno warto odznaczyć na plus, ponieważ wpłynie to na lepszy efekt HDR. Kolejną nowością jest nowy procesor α9 4K AI szóstej generacji, który został zastosowany także w flagowym modelu G3. Nowy procesor ma jeszcze bardziej
udoskonalać obraz i dźwięk, poprzez obróbkę w czasie rzeczywistym, wykorzystując przy tym zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji Warto zaznaczyć, że procesory α9 są produkowane bezpośrednio przez LG co zapewnia potencjalnie lepsze w przyszłości niż α7 (w modelach z serii „B”). Telewizor wspiera treści w formacie HDR10, HLG i Dolby Vision, co na pewno zadowoli fanów kina. Jak dobrze też wiemy modele z tej linii sprawdzą się równie dobrze w grach i sporcie. Model ten posiada cztery porty HDMI 2.1 (obsługujące technologię VRR, G-Sync i FreeSync Premium) oraz 120 Hz matrycę. Pozwoli nam to wykorzystać pełen potencjał w grach na konsolach nowej generacji oraz przy dynamicznych rozgrywkach sportowych. Nie pozostaje nam teraz nic niż sprawdzić jak nowy model wypada podczas kalibracji, którą wykonaliśmy dla naszego klienta w południowej części Szczecina (nasza firma działa na terenie całej Polski). Zapraszamy!

Klient korzystał z telewizji satelitarnej ]oraz sporadycznie z platformy YouTube. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

PRZED KALIBRACJĄ

Telewizor przed kalibracją pracował na trybie obrazu „APS (Auto Power Saver)”, wcześniej nazywany trybem „Eco”. Poniżej przedstawiamy wykresy ukazujące charakterystykę obrazu pracującego na takim trybie obrazu:

Tryb obrazu „APS ” w telewizorach OLED jest przeznaczony do oszczędzania energii, a jak możemy się domyślić nie nie idzie to w parze z jakością obrazu. Wszelakie opcje „oszczędzania energii” mają negatywny wpływ na jakość obrazu. Nie koniecznie też przyczyniają się do niskiego poboru energii. Na wykresach „przed kalibracją” widzimy, że balans bieli jest mocno przesunięty w stronę koloru niebieskiego. Powoduje to, że obraz wydaje staje się zimny i niebieski zaburzając przy tym poprawne odwzorowanie bieli i szarości. Kolory są nienaturalnie przesycone przez co słabo pokrywają się z paletą barw Rec.709. Na końcu zaobserwować możemy że parametr gamma jest za wysoki, przez co detale w czerni mogą być dla nas niewidoczne. W rezultacie oglądając materiały, na takich ustawieniach, zobaczymy tylko nienaturalny i źle odwzorowany obraz.

PO KALIBRACJI

Po zakończonej kalibracji trybu obrazu SDR, obraz telewizora przeszedł niemałą metamorfozę. Poniżej przedstawiamy wykresy charakteryzujące obraz „po kalibracji”:

Jak możemy zobaczyć na wykresach powyżej, wykresy zmieniły się diametralnie. Odbiorniki OLED firmy LG, zawsze oferowały zaawansowane narzędzia potrzebne do kalibracji, dzięki którym udało się uzyskać tak dobry efekt końcowy. Dzięki 22 punktowej kalibracji balansu bieli, udało się idealnie dostosować temperaturę barw do punktu bieli D65. Dzięki temu eliminujemy zimny i zaniebieszczony obraz. Wielopunkowa korekcja balansu bieli pozwoliła nam też wyprostować parametr gamma do targetu 2,35, dzięki czemu wszystkie detale w czerni będą dla nas teraz widoczne. Na końcu skalibrowana została przestrzeń barw, która po kalibracji idealnie pokrywa się ze standardami Rec. 709 dając nam naturalne i perfekcyjnie odwzorowane kolory. I tak skalibrowany obraz, można nazwać referencyjnym, zapewniającym nam prawidłowe odwzorowanie kolorów.

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Warto także zaznaczyć, że w telewizorach LG OLED można i warto poszerzyć kalibrację o tryby HDR10 i Dolby Vision.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *