Bez kategorii

Skalibrowaliśmy Philips OLED706 we Wrocławiu!

Philips OLED706 jest jednym z najbardziej popularnych telewizorów OLED holenderskiego producenta. Zawdzięcza to miedzy innymi, dzięki zastosowaniu wszystkich wiodących technologii w bardzo atrakcyjnej cenie. Ostatnio mieliśmy przyjemność skalibrować omawiany model u naszego klienta z Wrocławia. Model OLED706 został wyposażony w matrycę OLED, charakteryzującą się idealną czernią, nieskończonym kontrastem i wspaniałymi kolorami, a to w połączeniu z obsługą Dolby Vision i HDR10 daje nam telewizor idealny do filmów i seriali. Oprócz tego na pokładzie mamy HDMI 2.1 oraz 120Hz matrycę, co na pewno zadowoli fanów gier i sportu. Warto tu także wspomnieć o autorskiej technologii Ambilight opracowanej przez holenderską markę, która dodaje dodatkowych wrażeń podczas nocnych seansów. A jak wypadł model OLED706 podczas kalibracji? Zostaje tylko sprawdzić!

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej oraz platform Netflix i YouTube. W związku z czym wybrany został rozszerzony wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),
  • Kalibrację trybu pod treści HDR i Dolby Vision

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor zastaliśmy na ustawieniach trybu obrazu „Standardowy”, który jest domyślnym trybem obrazu zaraz po pierwszym włączeniu telewizora. Jak się pewnie domyślacie nie jest to najlepszy tryb, który zapewni nam najlepszą jakość obrazu. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

Tak jak można było się spodziewać nie wygląda to super. Taki stan rzeczy najczęściej widzimy w telewizorach nieskalibrowanych. Na wykresach widzimy dość duże wybicie koloru niebieskiego w balansie bieli, które skutkować będzie przefarbowaniem czerni i bieli na kolor niebieski. Widzimy tu także, bardzo słabe pokrycie barw według norm Rec. 709, przez co telewizor nie będzie wiernie odwzorowywał barw. Wybita „gamma” z kolei skutkować będzie utratą detali w czerni i bieli.

Kadr filmu z YouTube "FLYING OVER GREECE" przed kalibracją

Kadr filmu z YouTube „FLYING OVER GREECE” przed kalibracją

Kadr filmu z YouTube "FLYING OVER GREECE" przed kalibracją

Kadr filmu z YouTube „FLYING OVER GREECE” przed kalibracją

Po prawidłowej kalibracji trybu pod SDR, widzimy bardzo znaczną poprawę. Balans bieli został wyrównany, przez co nie jest już zimny i niebieski. Kolory przeszły bardzo dużą zmianę, dzięki czemu skalibrowania przestrzeń barw idealnie pokrywa się z normami Rec. 709, czego stukiem będzie idealne i naturalne odwzorowanie kolorów. Wyprostowana została także „gamma” do targetu 2,35, dzięki czemu żaden detal w filmach lub serialach nam nie umknie.

Kadr filmu z YouTube "FLYING OVER GREECE" po kalibracji

Kadr filmu z YouTube „FLYING OVER GREECE” po kalibracji

Kadr filmu z YouTube "FLYING OVER GREECE" po kalibracji

Kadr filmu z YouTube „FLYING OVER GREECE” po kalibracji

KALIBRACJA POD TREŚCI HDR I DOLBY VISION

Po poprawnie skalibrowanym trybie pod SDR, przyszła kolej na HDR i Dolby Vision. Tutaj sytuacja przed kalibracją wygląda identycznie jak w przypadku nieskalibrowanego trybu pod SDR. Czyli bardzo duże wybicie koloru niebieskiego w balansie bieli, słabe pokrycie palety barw, w przypadku HDR względem norm BT.2020. Odpowiednikiem parametru „gamma” w HDR jest krzywa wykresu „EOTF”, która odpowiada nam dynamikę obrazu i pokazuje nam tępo wzrostu jasności obrazu. A jak widzimy spada ona zbyt szybko czego skutkiem będzie utrata detali.

Kadr z filmu "Avatar" przed kalibracją

Kadr z filmu „Avatar” przed kalibracją

Po poprawnie wykonanej kalibracji pod treści HDR i Dolby Vision, widzimy także bardzo dużą poprawę, tak jak przypadku kalibracji trybu pod SDR. A mowa tu o; zredukowaniu koloru niebieskiego w balansie bieli, poprawnym pokryciu palety barw według standardu BT. 2020 oraz idealnym odwzorowaniem dynamiki obrazu, dzięki czemu obraz będzie wyglądał „kinowo”.

Kadr z filmu "Avatar" po kalibracji

Kadr z filmu „Avatar” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *