LCD

Kalibracja Philips PUS8807 z linii „Performance” w Tarnowie

Philips PUS8807 to nowy przedstawiciel linii „Performance” na 2022 rok. Telewizory z linii „Performance”, które mają oferować wysoką jakość i nowe rozwiązania technologiczne w atrakcyjnej cenie. Nowy model PUS8807 wyposażony został w matrycę typu IPS, która cechuje się szerokimi kontami widzenia oraz dobrym odwzorowaniem barw, dzięki podświetleniu PFS LED. W tegorocznym modelu nowością jest zastosowanie „wreszcie” portów HDMI 2.1, które obsługują funkcje takie jak VRR i ALLM oraz 120 Hz matrycy, czego niestety nie mogliśmy doświadczyć w zeszłorocznym modelu. Nowością jest także nowy i wydajniejszy procesor P5 szóstej generacji, który odpowiadać nam będzie za przetwarzania obrazu i audio w czasie rzeczywistym. Na końcu warto też wspomnieć o zastosowaniu w modelu PUS8807 najnowszego systemu operacyjnego jakim jest Android TV 11 oraz autorskiego systemu oświetlenia „Ambilight” (w tym przypadku z 3 strefami podświetlania), które nadadzą nocnym seansom dodatkowych wrażeń. A jak wypadnie nowy przedstawiciel linii „Performance” podczas profesjonalnej kalibracji? Sprawdźmy!

Relacja z kalibracji Philips PUS8807 w Tarnowie – Jak wypada nowy model Performance podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej i sporadycznie z platformy YouTube. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),

KALIBRACJA TRYBU POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor zastaliśmy na trybie obrazu „Osobisty”, który jest domyślnym trybem obrazu w telewizorach Philipsa. Jak się pewnie domyślacie, nie jest to najlepszy tryb obrazu, który w pełni odda nam możliwości tego telewizora pod kątem jakości i wierności odwzorowania obrazu. Charakterystykę tego trybu ukazują poniższe pomiary:

Tak jak zakładaliśmy, wygląda to bardzo słabo. Widzimy tu bardzo duże rozjechanie balansu bieli ze znaczną przewagą niebieskiego koloru, co powodować będzie przebarwienie odcieni czerni i bieli na kolor właśnie niebieski oraz bardzo słabe pokrycie barw według norm Rec. 709. Gamma również nie wygląda tak jak powinna, ponieważ tak wybita gamma powoduje utratę bardzo dużej ilości detali, które pierwotnie powinny być dla nas widoczne, a obraz dodatkowo będzie „przejaskrawiony” lub jak inaczej to nazywają „przepalony”. Od obrazu o takich parametrach nie możemy wymagać wysoko jakościowego obrazu, zobaczymy tu dużą ilość przejaskrawień i utratę wielu detali, przesycone barwy i niemiły dla oka, dominujący niebieski kolor w bieli i czerni.

Kadr z filmu YouTube "Poland 4K" przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube „Poland 4K” przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube "Poland 4K" przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube „Poland 4K” przed kalibracją

Kalibracja przebiegła szybko i bez żadnych niespodzianek. Balans bieli udało się ładnie wyprostować, dzięki czemu nie mamy już tu wystrzału niebieskiego koloru. Kolory idealnie pokrywają się z normami Rec. 709, a to znaczy, że będą one naturalne i miłe dla oka, a dzięki modelacji parametru „gamma” została ona wyprostowana do poziomu 2,35, przez co żaden detal w filmach nam nie umknie. W rezultacie daje nam to bardzo dobry jakościowo obraz, bez żadnych mankamentów, który można po prostu nazwać „kinowym”. Charakterystykę obrazu po kalibracji ukazują poniższe wykresy:

Kadr z filmu YouTube "Poland 4K" po kalibracji

Kadr z filmu YouTube „Poland 4K” po kalibracji

Kadr z filmu YouTube "Poland 4K" po kalibracji

Kadr z filmu YouTube „Poland 4K” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *