OLED

Philips OLED818, kalibracja we Wrocławiu

Philips OLED818 jest najnowszym telewizorem z linii organicznych wyświetlaczy, holenderskiego producenta, na 2023 rok. Jest to następca znanego nam już modelu OLED807 z 2022 roku. Warto zaznaczyć, że zdobył on nagrodę EISA „BEST BUY OLED TV 2022-23”. Dlatego mamy nadzieję, że nowy model, tak jak poprzedni zadowoli nas wyśmienitą jakością obrazu. Model OLED818 bazuje organicznym panelu WOLED, oferującym doskonale nasycone kolory (99% palety barw P3), nieskończony kontrast i charakterystyczną dla tego typu paneli, perfekcyjną czerń. W najnowszym modelu zastosowano nowy panel OLED EX, który ma zaoferować wyższą jasność szczytową w porównaniu do poprzednika. Nowością w tym modelu jest także procesor P5 siódmej generacji. Tak jak każdy model OLED tego producenta, mamy tutaj wsparcie dla treści HDR10, HDR10+, Dolby Vision. Nie mogło tutaj zabraknąć także udogodnień dla fanów sportu i gier. Na pokładzie nowego modelu mamy cztery porty HDMI 2.1 oraz 120Hz matrycę. Warto również wspomnieć, że mamy tutaj także bardzo popularny i lubiany, system oświetlenia Ambilight, który zapewni nam immersyjne i unikalne wrażenie z oglądania. Nowy model Philipsa, zapowiada się naprawdę przyzwoicie, i jest na bardzo dobrej drodze aby powtórzyć sukces poprzednika. A teraz pozostaje nam tylko sprawdzić jak owiany model sprawdzi się podczas profesjonalnej kalibracji!

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA DLA TREŚCI SDR (4K, HD

PRZED KALIRBACJĄ

Przed rozpoczęciem procesu kalibracji, telewizor miał ustawiony tryb obrazu na „Osobisty”, który jest predefiniowanym trybem w telewizorach Philipsa. Poniżej przedstawiamy wykresy, ukazujące charakterystykę obrazu przed kalibracją:

Patrząc na wyżej przedstawione wykresy, możemy powiedzieć, że wyniki pomiarów są niezadowalające. Prezentują one typową charakterystykę dla nieskalibrowanych wyświetlaczy. W balansie bieli, obserwujemy wyraźną dominacje koloru niebieskiego, która skutkuje zaniebieszczeniem obrazu na całej rozciągłości i słabym odwzorowaniem bieli i czerni, która jest po porostu zimna. Dodatkowo, mamy tutaj do czynienia z nadmiernym nasyceniem kolorów, co z kolei powoduje ich nienaturalny wygląd. Na palecie barw widać też dobrze, że te przesycone barwy bardzo słabo pokrywają się z normami Rec. 709. Na końcu widzimy, że gamma jest zbyt wysoka, co prowadzi do utraty dużej ilości detali w ciemnych i jasnych scenach, co na pewno nie jest przez nas pożądane. Poniżej ujęcia przedstawiające obraz pracujący na trybie „Osobisty”:

Ujęcie z filmu "Iron Man" przed kalibracją

Ujęcie z filmu „Iron Man” przed kalibracją

Ujęcie z filmu "Iron Man" przed kalibracją

Ujęcie z filmu „Iron Man” przed kalibracją

PO KALIBRACJI

Proces kalibracji przebiegł płynnie i bezproblemowo, co potwierdzają ostateczne pomiary. Wykorzystany został 2 punktowy balans bieli, system zarządzania barwą (CMS), oraz pewne elementy 20 punktowego balansu bieli (ta funkcja nie w pełni działa w telewizorach Philips). Poniżej prezentujemy wykresy ukazujące charakterystykę obrazu po przeprowadzonej kalibracji:

Jak widać, po kalibracji balans bieli nie jest już zimny i zaniebieszczony, dzięki wyrównaniu go do punktu bieli D65. W rezultacie, biel i czerń są teraz doskonale odwzorowane, podobnie jak gamma, która została dostosowana do wartości 2,35, zapewniając wyraźne detale w każdej scenie. Kolory również przeszły znaczącą poprawę, ponieważ skalibrowana przestrzeń barw idealnie odpowiada normom Rec. 709. Dzięki temu kolory nie są już przesadnie nasycone, a naturalnie i perfekcyjnie odwzorowane. W rezultacie, otrzymujemy wiernie odwzorowany, naturalny i wysokiej jakości obraz, który można bez dwóch zdań nazwać referencyjnym.

Ujęcie z filmu "Iron Man" po kalibracji

Ujęcie z filmu „Iron Man” po kalibracji

Ujęcie z filmu "Iron Man" po kalibracji

Ujęcie z filmu „Iron Man” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

3 komentarze “Philips OLED818, kalibracja we Wrocławiu”

  1. Po kalibracji otrzymujemy kompletnie inną jakość obrazu.Tego nie da się opisać…to można tylko zobaczyć🤗

  2. Dzień dobry, zastanawiam się nad zakupem Philips olej 65 818 lub LG C32LA. Oba telewizory kalibrowane przez Państwa firmę. Stąd też moje pytanie, który z nich wybrać?

    P.S. Jestem zainteresowany Państwa usługą kalibracji mojego obecnego Philips 805 oraz jednego z powyższych, który zamierza kupić do drugiego pokoju. Głównie oglądane treści to rano TYN 24 a wieczorami Netflix i YT. Proszę o koszt państwa usługi na terenie Warszawy

    • Oba ekrany są godne polecenia. Sugeruję wybrać w zależności od tego który system i funkcje bardziej się podobają. Google TV w Philips vs WebOS w LG. W kwestii wyceny kalibracji proszę o kontakt z naszą infolinią: 22 770 77 77.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *