OLED

Kalibracja nowego Samsunga S90C we Wrocławiu

Dokładnie rok temu japoński producent zaprezentował światu nowe panele samo-emisyjne, stając się tym samym największą konkurencją dla firmy LG Display, która od lat dostarcza dobrze nam znane panele WOLED. Samsung-owe panele QD-OLED, to hybryda idealna, dzięki połączeniu technologii OLED i QLED. Zyskujemy dzięki temu idealne głęboką czerń, nieskończony kontrast, a dzięki powłoce kropek kwantowych, paleta barw jest jeszcze szersza niż w matrycach WOLED. Lepsze są też kąty widzenia. W tym roku premierę miał nowy przedstawiciel samo-emisyjnych modeli japońskiego producenta. Samsung S90C, bo tak on się nazywa to nowy model z linii telewizorów QD-OLED na 2023 rok. Jest to model o półkę niżej niż flagowy model S95C. Samsung wprowadzając go na rynek, buduje
tym samym hierarchie modeli OLED, dając konsumentom większe pole do wyboru, podobnie jak u producentów takich jak Sony czy LG. Model S90C został wyposażony w ubiegłoroczną matrycę, jednak tegoroczną elektronikę. Posiada cztery porty HDMI 2.1 (obsługujące VRR, ALLM, 4K przy 120kl/s) i maksymalną częstotliwość odświeżania 144 Hz. Oprócz tego nowy model bazuje na najnowszym systemie operacyjnym TizenOS w wersji 7, który został udoskonalony pod względem stabilności i płynności działania, czym niestety nie do końca mogły się pochwalić modele zeszłoroczne. Dzięki temu możemy liczyć na wygodny i prosty dostęp do naszych ulubionych aplikacji i platform streamingowych. Po krótkim wstępie nie zostaje nam nic, niż zaprosić do dalszej części artykułu, w której sprawdzimy jak nowy model wypadasz podczas profesjonalnej kalibracji.

Klient korzystał głównie z telewizji naziemnej oraz odtwarzacza Blu-Ray HD. W związku z tym klient zdecydował się na podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Przed kalibracją

Telewizor pierwotnie przed rozpoczęciem kalibracji pracował na trybie obrazu „Dopasowujący się obraz”. Jest to tryb obrazu, który załącza się po włączeniu „Trybu inteligentnego”, który dzięki algorytmom AI steruje nam obrazem i dźwiękiem. Poniżej wykresy charakteryzujące ten tryb obrazu:

Jak się jednak okazuje, nie wygląda to tak jak powinno. Patrząc na wykresy „przed kalibracją” łatwo zobaczyć z czym mamy do czynienia. Tryb obrazu „Dopasowujący się obraz” nie oddaje w jakikolwiek sposób obrazu w sposób naturalny i autentyczny. Ukazuje nam obraz sztuczny i nienaturalny, który bardzo mocno przypomina obraz pracujący na trybach pokroju „Dynamiczny”, czy „Standardowy”. Wpływ na tak negatywną reprodukcję obrazu ma przede wszystkim bardzo zimna temperatura barw, w której jak możemy zobaczyć z wykresu balansu bieli, dominuje mocno kolor niebieski. Doprowadza to do tak zwanego zaniebieszczenia obrazu, które jest bardzo niepożądanym przez nas efektem. Do tego dochodzą przesycone i nienaturalne barwy, które znacznie odchodzą od standardów Rec. 709. Na końcu zobaczyć możemy że gamma jest zbyt niska, co powoduje niechcianą utratę detali w bieli i uwypukleniem ich w czerni. Tak prezentujące się parametry obrazu, sprawiają że nie ma tutaj mowy o naturalnym i pełnym jakości obrazie.

Po kalibracji

Po zakończonym procesie kalibracji, już na pierwszy rzut oka widać ogromne różnice. Patrząc na wykresy „po kalibracji „, można stwierdzić bez dwóch zdań, że obraz po kalibracji jest zgodny z referencyjnymi normami:

Znaczna poprawa w stosunku do fabrycznego ustawienia, objawia się dzięki redukcji nadmiernego koloru niebieskiego w balansie bieli, dzięki której uzyskujemy naturalnie odwzorowaną temperaturę barw. Kolejnym krokiem było wyrównanie parametru gamma do poziomu 2,35, aby zapewnić poprawną widoczność detali w jasnych i ciemnych scenach. Na końcu skalibrowana została przestrzeń barw, która po ustawieniu idealnie pokrywa się ze standardami Rec. 709, dając nam tym samym naturalne i perfekcyjnie odwzorowane kolory. W rezultacie po kalibracji klient otrzymuje obraz studyjny, który pod każdym względem zapewnia naturalnie i precyzyjnie odwzorowany obraz tak jak w studiach filmowych.

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Do modelu S90C zalecamy kalibrację poszerzoną o tryb HDR10 jeśli wykorzystywane są źródła 4K / Ultra HD. Dostępny jest także dedykowany tryb do Gry.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *